Nyomós szó jelentése
nyomós (melléknév)
1. Kívülről vagy fentről lefelé ható erővel működő (szerkezet, berendezés), amit (egyszer vagy folyamatosan) meg kell nyomni, és így lehet beállítani, elindítani vagy működtetni.
Az ajtó mellett van egy nyomós csengő. Az utcasarkon áll egy nyomós kút.
2. Átvitt értelemben: Kihagyhatatlanul szükséges (körülmény, előzmény, tett, feltétel), amely egy kitűzött cél eléréséhez, feladat elvégzéséhez mindenképpen nélkülözhetetlen.
A mérés pontosságának növelése érdekében nyomós szempont a tisztaság. Az ország alaptörvényének pontos megfogalmazása nyomós igény a jogbiztonság megteremtése érdekében.
3. Átvitt értelemben: Rábírásra alkalmas (érv, állítás, körülmény), amelynek segítségével egy személy eléri azt, hogy egy másik személy az állítását igaznak, álláspontját helyesnek fogadja el.
A felvételi beszélgetést folytató igazgató a nyomós életrajz és a meggyőző fellépés hatására a megnyerő fiatalember alkalmazása mellett dönt. A bíróságon hatnak az ügyvéd nyomós érvei, és a bíró felmenti a vádlottat.
4. Régies: Nagy súlyú (tárgy), amelynek fölemeléséhez vagy elmozdításához nagyobb erőfeszítés szükséges.
A posta a nyomós csomagot is kiviszi a címzettnek. A kocsira egy nyomós láda kerül fel. A nyomós teher alatt az öszvér alig vonszolja magát.
5. Átvitt értelemben, régies: Részletekre is kiterjedő, alaposan gondos (szellemi tevékenység, elért eredmény).
A nyomós vizsgálat kideríti az igazságot. A nyomós munka kiváló eredményt hoz.
6. Átvitt értelemben, régies: Sok bajjal járó, nyomasztó, (állapot, helyzet, körülmény, teendő), amely a személynek nagy lelki terhet, megpróbáltatást jelent vagy aggasztóan hat rá.
Egy felelős állás sokszor nyomós kötelességgel jár. Az ember életében előfordulhatnak nyomós fordulatok.
Eredet [nyomós < nyom (ige) + -ós (melléknévképző)]