Karácsonyi vásár

Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Mozgalom szó jelentése

mozgalom (főnév)

1. Polgári kezdeményezés, amely az állampolgárok többé-kevésbé szervezett gazdasági, társadalmi vagy politikai tevékenysége egy cél elérése érdekében.

A megszállt országban mozgalom indul az ország felszabadításáért. A diktátor ellen szervezkedő mozgalom radikális változást akar. A lakóhelyen szervezett környezetvédő mozgalom tagjai rendszeresen takarítják a játszótereket és parkokat.


2. Történelmi, politika: Munkások szervezkedése, amely kezdetben jobb munkakörülményekért, magasabb bérekért folyt, majd a kommunista befolyás megjelenésével politikai célként a fennálló kapitalista rend megdöntését tűzte ki céljául.

A gyári munkások mozgalma kezdetben a szakszervezetek megjelenéséhez vezetett. A kommunista mozgalom végül párttá szerveződött.


3. Népies, régies: Élénk tevékenység, tömeges sürgés-forgás.

A lakodalom előtti mozgalom a fél falut megmozgatta. Az ünnep alatti mozgalom idején sokan voltak az utcákon.


4. Régies, elavult: Lázadás, a fennálló rend elleni felkelés.

A forradalom idején a mozgalom gyorsan szétterjedt az országban. A mozgalom fellángolásának motorja az ifjúság volt.


5. Régies, elavult, katonaság: Cselvető hadmozdulat, amely látványos tömeges mozgósításból áll, célja az ellenség megtévesztése.

A hadvezér egy mozgalommal elhitette az ellenséggel, hogy hamarosan tábort bont, és elvonul. A mozgalom hatására az ellenség visszavonult, mert támadástól tartott.


Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.



Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 24 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)