Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Mikulás szó jelentése

Mikulás, Télapó (főnév)

Télapó.jpg

1. Ajándékokat hozó öregember; egy fehér szakállas, piros ruhás öregember, aki – ahogyan a kisgyermekeknek mondják – december 6-án éjjel a jó gyermekeknek ajándékot hoz.

A Mikulás reggelre megpakolja a kitisztított cipőket. A Mikulás szánját rénszarvasok húzzák. Manapság (főleg amerikai hatásra) a karácsonykor szokásos ajándékozást is gyakran tulajdonítják a Télapónak, főleg nem keresztény vallású családokban.


2. Jelmezes férfi, aki ezt (1) az ajándékosztó öregembert alakítja december 6-a környékén vagy a karácsony körüli időszakban. Általában fehér prémes, piros ruhája, csizmája és fehér szakálla van.

Az iskolában megjött a Mikulás. A gyerekek kis ünnepségen fogadják a Mikulást.


3. Átvitt értelemben: Csokifigura, amely ezt (1) az ajándékozó öregembert ábrázolja, és főleg december 6-án ajándékozzák a gyermekeknek.

Az üzlet decemberben tele van Mikulással. A Télapó minden gyereknek hozott kis Mikulást a cipőjébe.


4. Átvitt értelemben: Ajándékozási alkalom december 6-án, amikor ez (1) az öregember osztja szét zsákjából az ajándékokat a gyerekek között.

A gyerekek november végétől már várják a Mikulást. – Te mit kaptál Mikulásra? – kérdezi a kisfiú a barátját.


Eredet [télapó < tél + apó]
Eredet [mikulás < Szent Miklós (a gyerekek védőszentje) < holland: Sint Nicolaas (Szent Miklós) olasz: San Nicola (Szent Miklós)]
Megjegyzés: A Télapó ajándékozás szokása állítólag Szent Miklóstól ered (más néven „Mikulás”), aki télen önzetlen ajándékokkal lepte meg a szegény gyerekeket. A név feltehetően szláv közvetítéssel került hozzánk.


Lezárva 7K: 2013. január 25., 13:36





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)