Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Mezőgazdasági szó jelentése

mezőgazdasági (melléknév)

Gazda.jpg

1. Földműveléssel, állattenyésztéssel kapcsolatos (módszer, szaktudás, tevékenység), ezt végző (személy).

A mezőgazdasági dolgozóknál sem tekinthetünk el a szaktudástól. A mezőgazdasági termékeket egy részét az élelmiszeripar dolgozza fel, míg másik része közvetlenül a fogyasztókhoz kerül. A mezőgazdasági ismereteket legfelső szinten egyetemeken tanítják. A könyvesboltban kaphatók mezőgazdasági szakkönyvek is.


2. Olyan termékekkel kapcsolatos (ár, tevékenység), amelyet állattenyésztő vagy földművelő gazdasági ágban állítanak elő; ilyen termék létrehozásához használt (eszköz, gép).

A mezőgazdasági árak általában alacsonyabbak, mint az ipari termékek árai. A mezőgazdasági gépekben is alkalmazzák a legújabb technológiai lehetőségeket. A fővárosban évente rendeznek mezőgazdasági kiállítást, ahol ennek az ágazatnak az eredményeit mutatják be.


3. Földművelő gazdasági tudományokkal kapcsolatos (szakismeret, iskola), ilyen tudományokat kutató (intézet).

Sok fiatal tanul mezőgazdasági főiskolán. A mezőgazdasági kutató intézetben növények és állatok nemesítésével is foglalkoznak.


4. Nagyobb részt állattenyésztő, földművelő gazdasággal rendelkező (ország), ahol a lakosság nagyobb része ebben a gazdasági ágban dolgozik, és amelynek nemzetgazdaságában nem az ipar játssza a főszerepet.

Magyarország sokáig mezőgazdasági ország volt. Ma már egyre kevesebben dolgoznak a mezőgazdaságban világszerte, így egyre kevesebb a tisztán mezőgazdasági terület a földön.


Eredet [mezőgazdasági < mezőgazdaság + -i (melléknévképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 37 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)