Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Mentő szó jelentése

mentő (melléknév)

Rescue.jpg

1. Veszélytől, bajtól védő (személy); másokat, értékeket szorult helyzetből kiszabadító (eszköz, tevékenység), illetve ilyen tevékenységgel kapcsolatos (dolog).

A gyerekét mentő anya beleavatkozik a veszélyes helyzetbe. A tengerészt helikopterrel mentő pilóta leereszti a hágcsót a gépről. A mentőhelikopter sorsára hagyja az üres csónakot.


2. Bajtól, kártól óvó (személy); bajtól, kártól védő (eszköz, tevékenység), illetve ilyen tevékenységgel kapcsolatos (dolog).

A mentőakció sikerrel zárult. A terményt mentő parasztok gyorsan dolgoznak.


3. A sürgősségi betegellátáshoz tartozó (személy, jármű, eszköz), aki/amely balesetekhez, súlyos betegekhez megy ki, és az első orvosi ellátást, illetve a szükséges kórházba szállítást biztosítja a rászorulóknak.

A mentőautóban legalább egy mentőorvos van. A mentőorvosok három műszakban dolgoznak a hét minden napján.


4. Sport: Gólhelyzetet elhárító (játékos, akció) egy labdajátékban, főleg labdarúgásban.

A magabiztosan mentő hátvéd felszabadítja a kaput. A gólveszélyes helyzetben a mentő fejes következtében fellélegzik a kapus.


5. Átvitt értelemben: Egy vád ellen védő (állítás, bizonyíték, tény), amely egy személyt vád alól tisztáz vagy tisztázni igyekszik.

Az ügyvéd a védőbeszédében összefoglalja a mentő bizonyítékokat. A gyanúsított többször hivatkozik a mentő körülményekre.


Eredet [mentő < ment (ige I.) + -ő (melléknévképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 159 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)