Lexikon szó jelentése
lexikon (főnév)
1. Ismerettár, amely egy nagyobb terjedelmű, gyakran több kötetes kézikönyv. A lexikon rendszerint betűrendbe szedett, önálló, közérthető szócikkekben közli a tudományágak és művészetek, illetve egy vagy néhány kiemelt tudományág körébe tartozó ismereteket, adatokat.
A fényképésznek van egy olyan lexikonja, amelyben minden használható tudás benne van a fényképezésről. A szorgalmas tanuló a tananyagban leírt adatoknak egy lexikonban is utánanéz.
2. Nagyszabású ismeretterjesztő könyv vagy könyvsorozat, amely a kor tudományos, technikai vagy művészeti ismereteit foglalja össze, és ábécé szerint tartalmazza a benne levő szócikkeket.
A könyvtárakban sokkötetes lexikonokat is találhatunk. Megjelent a legújabb csillagászati lexikon. A mérnöknek egy lexikonsorozat van a polcán. Ha valaminek utána akar nézni, akkor fellapozza az egyik lexikont.
3. Összefoglaló mű, amely egy meghatározott technika- vagy tudományterületről készült, illetve logikai rendszerben közli egy ismeretkör elemeit hosszabb, gyakran egész tárgyköröket összefoglaló cikkekben, esetleg ábécé szerint tartalmazza a szakterület szócikkeit.
Amikor a tanuló nem érti a kémiát, a vegyészeti lexikont vesz elő. A családfő karácsonyra kapott egy autós lexikont, aminek nagyon örült.
4. Régies: Szavak jelentéseit tartalmazó könyv, amely ábécé szerinti sorrendben tartalmazza a szavakat, és mellettük megadja a szavak jelentését más szavakkal meghatározva, vagy más nyelven; szótár. Ennek célja a benne szereplő szavak és kifejezések megértésének elősegítése. Tartalmazhat még más információt is a szavakkal kapcsolatosan, amit a készítők szükségesnek tartottak.
A helyesírási lexikon csak felsorolja a szavak hivatalos írott formáját. A kétnyelvű lexikonok segítenek a nyelvtanulásban.
Eredet [lexikon < görög: lexicon (szótár) < lexikosz (szavas) < lexisz (szó) < lego (mond)]