Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Letisztáz szó jelentése

letisztáz (ige)

Translate2.jpg

1. Teljesen megért; egy szó mindegyik jelentéséről külön-külön megismeri és begyakorolja az ahhoz tartozó formát, akciót és elvet, valamint a szóval kapcsolatos egyéb tudnivalókat.

Amikor alaposan letisztáztam a „kanál” szót, akkor értettem meg, hogy a formáját az határozza meg, hogy mire használjuk, mert evéskor a tisztaság az elve, míg a markológépen a munka könnyítése, gyorsítása a kanál elve. Ha tényleg letisztázol egy szót, akkor kreatívan gondolkodni tudsz vele.


2. Egyetértésre jut; pontatlan vagy félreérthető írást, közlést kérdések megbeszélésével alaposan megért, egyértelművé tesz a maga számára.

A munkások kezdés előtt letisztázták a mérnökkel, hogy miként értelmezzék a rajzot. A titkárnő postázás előtt letisztázta a főnökkel, hogy kiknek küldje el a tájékoztatót.


3. Régies: Letakarít; széppé változtat. Szennyezett felületet idegen anyagoktól mentessé tesz.

Az autóvezető utazás előtt szép fényesre letisztázza a járművét. A festő letisztázza az ecseteket, és úgy teszi el őket.


4. Régies: Írást szépen lemásol; javítgatott kéziratot, fogalmazványt jól olvasható formában leír.

Amikor kész lett a levél, egy új papírra letisztáztam. Az ügyvéd összeírja az igényeket, ellenőrzi, javítja, majd a titkárja szépen letisztázza.


5. Régies: Jelzálog alól felold egy ingatlant. Vagyont tehermentesít azzal, hogy a tartozást kifizeti; adósság egészét megadja.

A ház tulajdonosa már letisztázta a kölcsönt, és nem tartozik a banknak. Csak akkor adhatod el a kocsidat, ha már letisztáztad az árát.


Eredet [letisztáz < le- (igekötő) + tiszta + -z (igeképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 0 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)