Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Lerohanás szó jelentése

lerohanás (főnév)

1. Gyors leszaladás, amikor egy ember, állat egy magasabban lévő helyről egy alacsonyabban lévőre nagy sebességgel lejut.

A csintalan gyerek többszöri lerohanása a lépcsőházon át már nagyon idegesíti a szüleit. A családi ház lépcsőjén az ugató kutya lerohanása a gazdája figyelmét is felkelti.


2. Magasról lezúdulás, amikor egy folyóvíz egy alacsonyabban levő helyre jut, rendszerint nagy tömegben.

Nagyon szép a kis patak lerohanása a meredek hegyoldalon. A tavaszi olvadáskor megáradó folyó lerohanása földet mos le a partról.


3. Átvitt értelemben: Nagy erejű támadás elszenvedése, amikor egy erősebb hadsereg, katona legyőzi az ellenfelét, gyorsan elfoglal egy várost, országot.

A megtámadott ország gyors lerohanása kész tények elé állítja a többi országot. A bajvívás elején az ellenfél lerohanása mindenkinek meglepetést okoz.


4. Átvitt értelemben, sport: Erős támadással megbénítás; egy ellenfél ellenállásra képtelenné tétele, illetve ennek hatása.

Az ellenfél három góllal történő lerohanására senki sem számított a mérkőzés első félidejében. A bokszbajnok lerohanása és kiütése a nap szenzációja lett.


5. Átvitt értelemben: Egy személy lehengerlése erélyes fellépéssel, lendületes beszéddel, elképesztően sok adattal, érvvel, ami képtelenné teszi őt a válaszolásra, ellenvetésre.

Az érdeklődő ügyfél lerohanása tömegnyi adattal meghiúsítja az üzletet. A lány részéről a fiú lelkes szóáradattal lerohanása elérte a célját, mert az lett, amit a lány akart.


Eredet [lerohan < le- (igekötő) + rohan + -ás (főnévképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)