Vizsga szó jelentése
(Különbözeti vizsga szócikkből átirányítva)vizsga (főnév)
1. Tudás számonkérése arról, hogy egy tanuló a megtanult anyagot mennyire értette meg, és hogyan tudja alkalmazni. Ez kérdések feltételéből áll, amire annak a személynek, akit kérdeznek, felelnie kell szóban vagy írásban, illetve kérésre be kell mutatnia, hogy amit tanult vagy tud, azt a gyakorlatban egy bizonyos helyzetben hogyan alkalmazza.
A vizsgák az egyetemi élet fontos eseményei. A vizsgákra akkor kell nagyon sokat tanulni, ha a hallgató a félév alatt nem járt órákra.
2. Átvitt értelemben: Leküzdendő feladat; egy esemény vagy folyamat, amely próbára teszi egy személy, közösség, intézmény életrevalóságát, alkalmasságát, megméri belső értékét.
Az élet időről-időre vizsga elé állít bennünket. Egy nehézséget vizsgaként kell felfogni, amit meg kell oldani, nem pedig megfutamodni előle.
3. Népies, régies: Vizsgálat; egy személy, jelenség, tárgy, dolog gondos elemzése azért, hogy azt megadott szempont szerint kiértékeljék, és előrevivő megoldás, megalapozott ítélet születhessen, következtetés levonható legyen.
Az orvos a vizsga után megállapítja a diagnózist. A vizsga során a vérvizsgálat eredményeit is figyelembe veszi.
Eredet [vizsga < ómagyar: vizsga < ősmagyar: vizsoga, visga (vizsga) < dravida: ossam, ossei (megfigyel)]