Karácsonyi vásár

Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Krónika szó jelentése

krónika (főnév)

1. Irodalmi, történelmi: Középkori történeti feljegyzés; rendszerint latin nyelvű hosszabb költemény vagy elbeszélés, amely időrendben mondja el az uralkodók tetteit és más eseményeket; ennek irodalmi műfaja.

A király udvarában szolgáló íróember krónikát ír a király dicső tetteiről. A krónikák megőrizték annak a kornak a szellemét, amikor írták őket.


2. Átvitt értelemben: Naplószerű írás; egy időszak eseményeit, egy közösség élményeit naplószerűen vagy ötletes érdekességgel összefoglaló írásmű vagy cikk.

A önéletrajzba az író életének krónikája kerül. A színházi krónikában megjelennek a bemutatókról szóló híradások.


3. Átvitt értelemben: Írásbeli vagy szóbeli hagyomány, amely egy (kisebb-nagyobb) közösség emlékezetében megmaradt események, történések, élmények, tapasztalatok összessége.

A városi krónika szerint a mostani árvíz volt a legnagyobb. A helyi krónika még nem tud ilyen melegről, mint az idén volt.


Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.



Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 66 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)