Kosz szó jelentése
kosz (főnév)
1. Szennyező anyag, piszok; használat vagy hosszú ideig tartó állás közben rákerült bármilyen anyag, ami beszennyez vagy piszkossá tesz egy használati tárgyat, ruhát, öltözéket, lábbelit, helyet, felületet.
Az anyáknak nagy türelem kell, mert a gyerekek ruhájára rendszeresen kerül kosz játék közben. A takarítás nélkül maradt lakásban megtelepszik a kosz. A használat nélkül elől hagyott cipőre rárakódó por kosz lesz rajta.
2. Átvitt értelemben: Megvetett ember, akit utálnak, mert jellemtelen, aljas alak, vagy ilyennek tartott ember.
A főnökről a munkások között elterjedt, hogy egy kosz, mert nem engedi a lógást. A másokat rossz hírbe hozó koszt nehéz rajtakapni azon, amikor mesterkedik.
3. Orvosi: Bőrbetegség; általában szőrzettel borított bőrön, főleg fejbőrön jelentkező, egy fonalgomba okozta betegség, amelynek következtében varszerű tömegbe összeálló, lencsényi gombatömegek keletkeznek.
A gazda észreveszi a koszt a kutyája fején. A kosz miatt elviszi a kutyát az állatorvoshoz. A gondozatlan ember szakállában megtelepedik a kosz.
4. Állatorvosi: Varszerű képződmény, amely egy tömegbe összeálló. lencsényi gombatömeg, ennek (3) a betegségnek az eredménye és tünete.
A kosz meglátszik a kutya szőre közt. A kosz nagyon elterjedt az állat fején.
5. Régies, tájszó: Növényi betegség, amely bizonyos takarmánynövényeket támad meg. Ennek okozója egy élősködő növény, az aranka egy fajtája.
A gazda mérgelődik, mert a lucernájában megtelepedett a kosz. A kosz könnyen elszaporodhat a táblán, ezért ki kell irtani a megfertőzött növényeket.
Eredet [kosz < ómagyar: kosz < ősmagyar: kosz < dravida: kassa, asar (koszmó, korpa, hámló bőr) < kasa (dörzsöl)]