Karácsonyi vásár

Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Kicsinyes szó jelentése

kicsinyes (melléknév)

Shopassistant.jpg

1. Túlságosan aprólékoskodó, szőrszálhasogató (személy), aki a lényeg helyett jelentéktelen dolgokra figyel, mellékes apróságokon fennakad.

A kicsinyes vásárló minden egyes gomb varrását megvizsgálta a ruhán. A kicsinyes főnök folyton a műhely tisztaságával foglalkozik a termelés helyett.


2. Nagyon szűkmarkú; mindent magának megtartani akaró, zsugori, fukar (személy), aki a legkisebb kiadásra, önzetlenségre sem hajlandó.

Az anyósom annyira kicsinyes, hogy még a visszajáró aprópénzt is mindig megszámolja. A kicsinyes bankár senkit sem támogat, de fillérre pontosan követel minden tartozást.


3. Zsugori emberre jellemző (viselkedés, tett), amely túlságosan önző, aprólékoskodó gondolkodást jelez, mivel nem érti a lényeget.

A gazdák a kicsinyes gondolkodásuk miatt nem voltak hajlandók egymásnak segíteni. A hatóság kicsinyes gonddal vizsgálja az eltéréseket az előírásoktól. A munkatársak csak a kicsinyes irodai pletykákkal törődnek a munka helyett.


4. Csekély jelentőségű, viszonylag lényegtelen (dolog, feladat) más, sokkal fontosabb szempontokhoz képest.

Az asszonyt a háztartás kicsinyes gondjai kötik le. Elment a napom a kicsinyes tennivalókkal. A politikusok kicsinyes pénzügyi kérdéseken vitáznak, miközben nagy gondja is van az országnak!


5. Régies: Apró méretű, formájú; kis részekből álló (tárgy, dolog).

A takarítónő a kicsinyes dísztárgyakat porolta. A régészek próbálták összerakni a törött cserépedény kicsinyes darabjait.


Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.



Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még -2 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)