Kerék szó jelentése
kerék (főnév)
1. Forgó eszköz, rész, amely a talajon gördülve haladást biztosít. Tolással, húzással egy irányban mozgatott járművön, szerkezeten, tárgyon régebben inkább fából, ma már főleg fémből készült, gumiköpennyel bevont, tengelyen forgó, kör alakú alkatrész.
A kerék már régóta szolgálja az embert. A kerék gyors haladást tesz lehetővé szilárd felszínen. A kilyukadt gumijú kereket ki kell cserélni.
2. Forgó alkatrész; egy gépben, szerkezetben kerek alakú, rendszerint fémből készült rész, amely tengely körül forogva munka végzésére, erő, mozgás átvitelére vagy szabályzására használható.
A szélmalom kerekét a szél hajtja. A szerkezetben több fogaskerék hajtja egymást.
3. Lapos, tömör korong, illetve kerek vagy gömbölyű formájúvá alakított anyag.
A polcokon az érlelődő sajtok kerekei sorakoznak. A fazekas egy nyers agyagkereket tesz a formázóasztalra.
4. Átvitt értelemben: Egymáshoz kapcsolódó részek; főleg egy szervezetben, hivatalban az egymáshoz kapcsolódó, egymástól függő osztályok, részlegek, illetve ezeknek működése.
Az államapparátus kerekei lassan forognak. Az igazságszolgáltatás kerekei elérkeztek az első tárgyalási napig.
Eredet [kerék < ómagyar: kerék < ősmagyar: karik, geregh (kerék) < karika]
Lásd még: görög (ige)
Nyelvtani adatok
Kifejezések
A fejlődés / az idő / a történelem kereke – (az idő feltartóztathatatlan haladása, az időbeli változás és a vele összefüggő szükségképpeni változás folyamata).
A kerék agya – (a gördülő haladást biztosító kerek eszköz része, amelyből a küllők hiányoznak, és amelybe a tengelyt illesztik).
A sors/szerencse kereke – (az állandóan változó sors/szerencse).
A sorsának kereke aláfordul – (rosszra fordul a sorsa).
Bolygó kerék – (Műszaki: fogaskerék-szerkezetben rögzített tengely nélküli fogaskerék, amelyet a többi fogaskerék tart).
Fordul a kerék – (a dolgok természetes rendje szerint változik a helyzet).
Hiányzik egy kereke / nincs ki mind a négy kereke / több/kevesebb van neki egy kerékkel – (hiba van a gondolkozásában, lassú felfogású, féleszű).
Keni a kereket – (megvesztegetéssel segíti előbbre az ügyet).
Kerékbe tör – (Történelmi: halálra ítéltet vízszintesen fekvő kerékre feszít, és kivégez a tagjait, csontjait a küllők közt egy súlyos tárggyal összetörve).
Kereket old – (a.) megszökik, meglép; b.) búcsú nélkül távozik).
Megakasztja a kereket – (Népies: szekér gördülő mozgását biztosító nagy kerek részét lejtőn gördülést gátló doronggal megköti, és lassúbb csúszásra készteti).
Megbomlott a kereke / az esze kereke – (Népies: személy meghibbant, megháborodott az esze).
Ötödik kerék – (fölösleges személy egy helyzetben, társaságban).
Sánta kerék – (Műszaki: nem kerek formájú tárcsa, korong).
Szárnyas kerék – (a vasút jelképe és jelvénye).
Visszafelé akarja forgatni a történelem kerekét – (a történelmi események, változások során egy régi felfogást akar megvalósítani).
Közmondás
Hol fel a kerék, hol le / egyszer fel a kerék, másszor le / hol kerék, hol talp – (a sors változása, a szerencse nem állandó, egyszer jól megy az ember sora, máskor rosszul).
Lezárva 7K: 2012. június 20., 15:38