Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Kedv szó jelentése

kedv (főnév)

Cheerful.jpg

1. Hangulat, érzelmi állapot, amiben egy ember érzi magát; feldobottság, vidámság, víg érzések, vagy ettől rosszabb lelkiállapot: mérgelődés, komorság, letörtség külső jelekben is megnyilvánuló belső érzése.

A kislány egész nap jó kedvvel játszott. Semmi kedvem sincs a hatóságokkal vitázni. Olyan kedve van, hogy madarat lehetne vele fogatni. Pistinek jó a kedve, mert végre megvehette az áhított pecabotot.


2. A vonzalom szintje; az életerő szeretetben, szívlelésben, barátságosságban (vagy éppen elutasításban) megnyilvánuló elfogadási, együttműködési hajlama.

A gyerekek túláradó kedvvel fogadták a Mikulás érkezését, és rögtön odarohantak hozzá. Végre megjött a szüleim kedve a sportoláshoz. Ma van kedvem egy jó sütihez.


3. Hajlam, a lelki hajtóerő szintje; vágy, szándék, hajlandóság tettekre, célok elérésére. Eltökéltség egy tevékenység végzésére, véghezvitelére.

Az új kollégának nagy kedve van a tanításra. Az írónak kedve kerekedett utazni. Elment a kedvem a tévé előtt üléstől. A fiatal, dinamikus cégvezető óriási kedvvel látott munkához.


4. Tetszés, fokozott érdeklődés, vágy, kívánság, irányultság egy tevékenység vagy dolog felé, illetve ennek a betöltése felett érzett öröm.

A játszóházban a gyerekek a kedvük szerinti játékkal játszhattak, vagy akár kézműves munkákat is készíthettek. A násznép kedvére evett, ivott. Boldog ember az, aki munkájában kedvét leli.


5. Régies: Jó akarat, kegy egy személy iránt.

A király kedvébe vette a festőművészt. A férj az egész úton a párja kedvét kereste, és türelmesen kísérte, amíg neje a piacon válogatott.


Eredet [kedv < ómagyar: kedv < ősmagyar: kedü (életerő, kedély) < dravida: kádal (szeretet, kedvelés)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 175 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)