Körmondat szó jelentése
körmondat (főnév)
1. Többszörösen összetett mondat, amely sok pontosítással egy teljes gondolatsor fejez ki; egy arányosan tagolt, művészi szerkezetű, hosszú mondat, amely egész bekezdés mondanivalóját egyetlen mondattal fejezi ki.
Példa: „A poéta írt, törölt, rágta a tolla szárát; az ablak párkányán állt egy darab kenyér meg egy darab sajt: a poétának eszébe jutott, hogy azt meg kell ennie; de előbb ki akarta írni a tollába vett tintát, s mielőtt azt kiírta volna, megint másik gondolat jutott az eszébe, azután meg egy harmadik meg egy negyedik; ezalatt előjött három egérke az ablakból: szőttek, fontak, táncoltak, nekiestek a kenyérnek, sajtnak, azt megették szépen, azután megint bebújtak lyukaikba; a poéta ezalatt az ekébe befogott Pegazust ütötte, míg el nem bódult bele, mikor aztán felocsúdott, kereste a kenyeret és sajtot, s ahogy látta, hogy csak a morzsák maradtak ott belőle az ablakban, azt gondolta, hogy ő maga ette meg, s elhitte, hogy már jóllakott, ezért ismét leült és írt.” (Jókai Mór)
A körmondat egy egész bekezdést elfoglal a szövegben. Egy jól áttekinthető körmondat megszerkesztése nagy írói teljesítmény.
2. Homályos többszörösen összetett mondat, ami bonyolult szerkezetű és általában nehezen érthető.
A szónok belebonyolódott a körmondataiba. Némelyik körmondatánál úgy tűnt, hogy már ő is elfelejtette, mit mondott a körmondat elején.