Jelkép szó jelentése
jelkép (főnév)
1. Egy fogalom megjelenítésére használt alak. Egy tárgy, növény, állat rajza vagy képe, amit egy fogalom megjelenítésére használunk. Erre ránézve a mögötte álló fogalomra gondolunk. Ez a kapcsolat a hagyomány vagy hasonlatosság alapján jön létre, és az adott kultúra része.
Példák: A „fehér galamb csőrében az olajággal” a „béke” jelképe. A „szív” vagy a „vörös rózsa” a „szerelem” jelképe. Az „oroszlán” lehet a „siker, a hatalom” jelképe.
A jelképekről az iskolában tanuljuk meg, hogy melyik mit jelent. A különféle pártoknak megvannak a maguk jelképei. Szinte minden nagyobb közösség választ magának jelképet. Egy-egy város jelképe a címere.
2. Híres termék, vagy épület. Egy hely, ország vagy nép sajátos és híressé vált terméke vagy épülete, helye, amelyet a kultúra egységesedése folytán ahhoz a helyhez vagy országhoz társítunk.
Párizs jelképe az Eiffel-torony. Róma egyik jelképe lehet a Szent Péter Bazilika. Magyarország jelképe lehet a pirospaprika és a tokaji aszú is.
3. Jellegzetes képviselő; olyan személy, tárgy, dolog, amely jellegzetesen képviseli saját fajtáját, annak megkülönböztető jegyeit.
A tábornok az igazi katona jelképe. Az szent ember a bölcsesség jelképe lehet.
4. Egy elvont folyamatot kifejező mozdulat, cselekvés.
Az alku megkötésének jelképe a kézfogás vagy a tenyérbe csapás. A fogadás megkötésének jelképe a kézfogás, és annak átvágása egy tenyérrel.
5. Tudományos: Jel vagy jelcsoport; olyan írott vagy nyomtatott, képszerű ábra, rajzolat vagy betű, illetve betűcsoport, amely egyezményesen jelöl egy tárgyat, eljárást.
A térképen használt egyezményes jelek egyben jelképek is. A kémiában használt periódusos rendszer az elemek jelképeit tartalmazza.
6. Irodalmi: Írói, költői kifejező eszköz; kevésbé határozott, de éppen ezért gazdag kapcsolatrendszer alapján működő költői kép, amely a világ jelenségeinek rejtett összefüggéseit, megfoghatatlannak vélt lényegét igyekszik feltárni, és bonyolult lelki tartalmakat, finom érzelmi árnyalatokat érzékeltet.
Ady ismert jelképei: a Disznófejű Nagyúr, az Ős kaján, a Paraszt Apolló, a fekete zongora, az alvó csókpalota. A költő versei tele vannak jelképekkel. Nyelvünk képszerű természete különösen kedvez a képzelet jelképalkotásának.
Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.