Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Jóhiszemű szó jelentése

jóhiszemű (melléknév)

1. Jót feltételező (személy), aki csak jót vár másoktól, jót gondol másokról mindaddig, amíg ebben a hozzáállásában nem csalódik.

Egy jóhiszemű ember segíteni akar másnak. A jóhiszemű kereskedő arra számít, hogy nem lop senki az üzletében.


2. Jót feltételező személyre jellemző (megnyilatkozás, magatartás); ilyen személlyel kapcsolatos (dolog).

A padon ülő felnőtt jóhiszemű nyugalommal nézi a parkban szaladgáló gyerekeket. Egy észszerű gondolkodású ember jóhiszemű feltételezéssel viszonyul máshoz. A jóhiszemű vásárló nem olvasta végig a szerződési feltételeket, holott ezek fontos információkat tartalmaztak.


3. Jogi: Jót akaró (személy), aki a valóságnak megfelelő módon, igazul, megmásítás nélkül intézi az ügyeit, végzi a dolgát. Tudatában van a segítő szándékának és a jóra törekvésének.

Egy jóhiszemű ember hajlandó kijavítani az elkövetett hibája következményeit. A jóhiszemű albérlő a saját pénzén megjavíttatta a villanyt a lakásban, és bízik abban, hogy a lakástulajdonos majd kifizeti a javítás költségét.


4. Jogi: Jót akaró személyre jellemző (megnyilatkozás, magatartás); ilyen személlyel kapcsolatos (dolog).

A portás jóhiszemű intézkedése kisebb gondot okozott a hivatalban. A jóhiszemű tévedést az emberek könnyen megbocsátják.


Eredet [jóhiszemű < + hiszem + -ű (melléknévképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 84 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)