Ing szó jelentése
ing (főnév)
1. Férfi fehérnemű; felsőtesten viselt, elöl gombolható, galléros, könnyű, derékon alul érő ruhadarab. Szabása laza, kényelmes, ujja hosszú vagy (nyárra) rövid, és nadrágba tűrve viselik.
Az ing alá lehet venni trikót, de meleg időben anélkül is hordható. Az asszony egy új inget vesz az urának.
2. Gyerekruha; csecsemők, kis gyermekek viseleteként rendszerint hátul nyitott, a nyakon szalaggal vagy zsinórral összekötött ruhadarab.
A csecsemőre inget ad az anyja. A megkötős ing fölé rugdalózó kerül.
3. Hálóruha; ágyban való fekvéskor, éjjeli alváskor viselt hosszú, kényelmes fehérnemű.
A férfi ingben szeret aludni. A fürdőszobából már ingben jön ki lefekvéskor.
5. Népies: Női ruha, alsó- vagy fehérnemű. A ruha alatt, közvetlenül a testen viselt, könnyű, mosható anyagból (vászonból vagy gyolcsból) készült bő, hosszú fehérnemű; pendely.
A lány az inget betűri az alsószoknyájába. Egy hosszú ruha kerül az ing fölé.
6. Népies: Hímzett vállú ruha népviseletben; fehér vászonból varrt, rendszerint bő és rövid női ruhadarab, amelynek vállrészét sokszor hímzés díszíti.
A lány inget húz a bekecs alá. Az ing vállára tulipánokat hímeznek.
7. Történelmi: A vértezet része, amelynek ilyen (1) alakja van. Általában apró gyűrűkből készült sodronyruha, amely véd a nyíllövések ellen, csökkenti a szúrás vagy vágás erejét.
A lovag a páncél helyett sodronyinget viselt a csatában, hogy könnyen tudjon kardozni. Az inge kicsi lapos, egymással összekapcsolt szemekből áll.
8. Vallási: Karing; katolikusoknál térdig érő, díszes, fehér, ehhez (1) hasonló ruhadarab, amelyet a szertartást végző vagy abban segédkező pap a felső ruhája fölé ölt.
A pap a reverenda fölé veszi az inget. Az ing fölé kerül a díszes miseruha.
Eredet [ing < ómagyar: ing < ősmagyar: üng, ümeg, ümög (ing < libegő, „ingó”) < inog]