Gázló szó jelentése
gázló (főnév)
Vízi átkelőhely; folyóvíz sekélyebb része, amelyen ember, állat a vízbe merülés veszélye nélkül az egyik partról a másikra lábbal átmehet.
A lovasok jól ismerték a folyón a gázlókat, így ki tudták választani, hol kelhetnek át a legkönnyebben rajta. A vándorló bölénycsorda a gázlóhoz igyekszik.
További részletezés
1. Mocsaras átkelőhely; süppedékes vidéken, talajon olyan hely, ahol veszély nélkül lehet gyalog közlekedni.
A nád között élők ismerik a láp gázlóit, így könnyen átkelhetnek rajta. Aki nem ismeri a gázló helyét, annak nem tanácsos bemerészkedni a mocsárba.
2. Hajózás: Hajózóút sekély szakasza, amelyen a vízi járművek könnyen megfeneklenek.
A folyóban a gázlók nem csak keresztben lehetnek, hanem a part melletti sekélyebb helyeken is. A nyári szárazság idején több a gázló, így a hajók csak a kotort mederben haladhatnak.
3. Állattan: Hosszú lábú vízi madár, aminek a nyaka is hosszú, és a vízben élő halakkal, kis állatokkal táplálkozik. (Általában többes számban használjuk.)
A gólya és gém a gázlók közé tartozik. A gázlók kis halakkal, békákkal táplálkoznak.
4. Növénytan: Ernyős virágzatú növény, amely piros virágú, forró éghajlatot és mocsaras vidékeket kedvelő növény főleg Ázsiában és Afrikában honos. Évelő kúszónövény, leveleit gyógyításra használják.
Az ázsiai gázló jótékony hatású vénás és nyirokrendszeri keringési elégtelenségre, és elősegíti a sebhegesedést. A gázló gyógyhatását először Indiában fedezték fel.
gázló (melléknév)
1. Régies, elavult: Sekély vízben haladó (személy, csoport).
A folyóban gázló lovasok átértek a túlsó partra. A folyóba gázló állat átkelés közben vizet is ivott.
2. Régies, elavult: Vízbe merülő (hajó- vagy csónakrész).
A gázló hajóteknő a terhelés alatt jobban lemerült. A gázló csónakalj megfeneklett a homokpadon.
Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.