Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Gusztus szó jelentése

gusztus (főnév)

1. Ízlés; az ízek megérzése, felfogása, megkülönböztetése; ízlelő képesség.

Az ételek élvezete gusztus dolga. A fiúnak furcsa gusztusa volt, mert mindent megsózott.


2. Szépérzék; az a képesség, amellyel a jót, szépet, helyeset, illőt, finomat a rossztól, csúnyától, helytelentől, nem illőtől, durvától megkülönböztetjük; általában a szép és a helyes iránti érzék, illetve ennek koronként, helyenként kialakult, elfogadott mértéke vagy egyéni jellege, változata.

A lány gusztusa azt kívánta, hogy az egyszínű ruhához egy élénk mintás sálat válasszon magának. A rossz gusztus az ízléstelen megjelenés oka.


3. Étvágy; vágy az étkezésre, étel kívánása.

A férfinek jó gusztusa van: a vasszöget is megette volna. A vendég az étlap olvasása közben gusztust kapott a pörköltre.


4. Megmozgató hozzáállás; hirtelen támadt lelki hajlamból eredő készség egy feladat elvégzésére, egy cselekedet megtételére, tevékenység elkezdésére, folytatására.

Az asszonynak gusztusa támadt a süteménysütésre. Az idős házaspárnak egy kis sétára támadt gusztusa.


Eredet [gusztus < latin: gustus (ízlelés, kóstolás) < gusto (kóstol) < szanszkrit: guse (jónak érez)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)