Dzsentri szó jelentése
(Gentry szócikkből átirányítva)dzsentri (főnév)
1. Történelmi: Elszegényedő nemes; Magyarországon az 1870-es évektől a birtokait elveszítő nemes, aki ragaszkodott társadalmi rangjához, úri életformájához, és egyfajta romantikus, antikapitalista nézetet vallott. Többségük köztisztviselői pályára kényszerült.
Mikszáth Kálmán műveiben sokszor ábrázolta a dzsentrik világát. A dzsentrik versengtek a jól fizető állami hivatalokért. A dzsentrik szívesen nősültek be gazdag polgárcsaládokba.
2. Történelmi: Polgárosodó nemes Angliában, aki saját birtokain árutermelést folytatott, így a feudalizmusból sikeresen átmentette magát a kapitalizmusba.
A dzsentrik a 16. század végétől megduplázták a vagyonukat. A dzsentrik többsége jól ismerte a jogot, és jelentős politikai hatalomra is szert tett.
Eredet [dzsentri < angol: gentry (köznemes) < francia: genterise, gentilise (nemesi születés) < gentil (nemes) < latin: gentilis (nemzetség tagja) < geno (nemz) < görög: gennao (nemz, teremt)]
dzsentri (melléknév)
1. Kisnemesi réteghez tartozó, ebből származó (személy, csoport).
A dzsentri fiú szívesen vett el gazdag polgárlányt. A dzsentri család így jómódban is élt, ugyanakkor nemesi származású is maradt.
2. Kisnemesi rétegre jellemző, szokásos, rá emlékeztető (életvitel, megnyilatkozás, dolog).
A dzsentri gondolkodásmód szívesen merengett a régi korok dicsőségén. A dzsentri életvitel gyakran vitte adósságba a családokat.
Lezárva 7K: 2011. július 29., 13:32