Karácsonyi vásár

Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Gém szó jelentése

(Game szócikkből átirányítva)

gém (főnév I.)

Gém.jpg

1. Gólyaalakúak rendjébe tartozó madár; szürke színű, nyakán világosabb szürke, a gólyánál valamivel kisebb, nádasokban, füzesekben élő, halakkal táplálkozó állat. Fő jellemzője a hosszú láb, a hosszú tőrszerű csőr és az S-alakú hosszú nyak.

A gémek halat fog ki a vízből. A gém megtalálható sekély tavaknál, folyóknál, mocsaraknál és tengerpartokon.


2. Műszaki: A forgódaru kinyúló része, amelynek végére lánccal vagy kötéllel a terhet függesztik.

A toronyház építéséhez egy hosszú gémmel szerelt toronydarut állítanak fel. A gém a terhével a lerakóhely fölé fordul.


3. Kútszerkezet rész; a kútágas két ága közötti tengelyen a mérleg karjához hasonlóan fel-le mozgatható rúd; egyik végén rendszerint nehezék van, a másik végéről hosszú, vékonyabb lelógó rúd függ a vederrel.

A gém végén levő nehezéket koloncnak hívjuk. A pásztor a marhák itatásához megfogja a gém rúdját, és a kútba engedi vele a vödröt. A gém rúdjának felhúzása után a vödör vizet a vályúba önti.


4. Régies: Sorompó, illetve annak kinyitható vagy felemelhető része, rúdja. Határnál, vasúti pálya útkeresztezése előtt a közút átmeneti elzárására használt felemelhető, lebocsátható, illetve eltolható vagy elfordítható rúd, vagy fekvő létrára emlékeztető szerkezet.

A gém elzárta az utat a vasúti átjáró előtt. A leeresztett gémet balesetveszélyes megkerülni, és áthajtani a vasúti síneken, mert bármelyik pillanatban jöhet a vonat. Régen a bakter eresztette le a gémet kézi hajtással.


Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.



Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 74 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)