Karácsonyi vásár

Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Gárda szó jelentése

gárda (főnév)

Gárda.jpg

1. Testőrség; egy uralkodó vagy hadvezér mellett szolgáló, kiváló katonákból összeválogatott személyes védőcsapat.

A hadvezér gárdáját a leghűségesebb katonái alkották. A gárda parancsnoka a legjobb barátja is volt egyben. A képen a svájci gárda látható, amely a pápa testőrsége Rómában.


2. Kiválogatott csapat, kiváló alakulat, seregrész.

"A gárda soha nem hátrál meg!" – ez volt a gárda jelszava. A gárda az utolsó töltényig harcolt a csatában. A gárdát csak akkor küldte harcba a tábornok, ha nagyon nehéz volt a helyzet.


3. Átvitt értelemben: Együtt dolgozó csapat, amely olyan személyekből áll, akik azonos feladatkörben vagy szakmában együttműködnek.

Az üzem szerelőgárdája mindenféle gépkocsit meg tud javítani. A gárda büszke volt szaktudására.


4. Átvitt értelemben: Közös gyökerű csapat, olyan emberek csoportja, akik együtt nevelkedtek, azonos jellegű műveltséget szereztek és azonos társadalmi szokásaik vannak.

Az egykori szakemberek gárdája ma már egyre inkább nyugdíjas lesz. A különféle pártok szavazótáborának magját egy-egy olyan gárda alkotja, akik a legjobban tudnak azonosulni a párt szellemiségével.


5. Régies: Diákok csoportja, akik némely református kollégiumban egyazon vagy egymás melletti két szobában laknak és egy felsőbb éves tanuló felügyelete alatt állnak.

A gárda még az érettségi után is összetart. A tanév kezdetén, amikor megalakult a gárda, az idősebb tanuló elhatározta, hogy egy jó csapatot fog kovácsolni a fiúkból.


Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.



Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 18 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)