Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Foszfor szó jelentése

foszfor (főnév)

1. Kémia, vegyipar: Szilárd kémiai anyag, nemfémes elem, amely a természetben szabad állapotban nem fordul elő, az emberi, állati és növényi szervezetben fontos szerepet játszik. Vegyjele: P.

A foszfort Henning Brand alkimista állította elő 1669-ben. A foszfor előállítás során a lombik és a belőle távozó gáz sötétben is világított, láng nélkül. A foszfor szükséges a csontok, fogak felépüléséhez, az idegrendszer működéséhez, a fehérje-, szénhidrát-, zsíranyagcseréhez, a fehérjeszintézishez és az enzimek működéséhez.


2. Mezőgazdaság: Műtrágya, amely ilyen (1) anyagot tartalmaz.

A gazda foszforral trágyázta a földet. A növények a foszfortól gyorsabban nőnek.


Eredet [foszfor < német: Phosphor (foszfor) < latin: Phosphoros (Hajnalcsillag < „fényhozó”) < görög: foszforosz (fényt hozó) < fosz (fény) + forosz (hordozó, hozó)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 74 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)