Forgatókönyv szó jelentése
forgatókönyv (főnév)
1. Film, irodalmi: Megfilmesítendő írásmű, amely egy film művészi és technikai létrehozásának az alapja. Tartalmazza a színhelyek, a színészi játék és a technikai kivitelezés, például a kamerabeállítás, -mozgatás művészi vonatkozású leírását, valamint a szereplők által elmondandó szöveget.
A író maga ír egy forgatókönyvet sikeres regényéből. A forgatókönyv írásához szükséges a filmművészet ábrázolási módjainak az ismerete.
2. Átvitt értelemben, művészet: Megjelenítési terv, amely egy leírt vázlatszerű alkotás más előadóművészeti ágnál. Megadja az előadáson végigfutó színpadképek cselekményét, vagy más, a művészeti ábrázolás alapjául szolgáló kisegítő információk sorozatát.
A koreográfus egy forgatókönyvet készít a táncmű tartalmáról, amely pontosan megadja, hogy mikor milyen táncjelenet látható a színpadon. A rendező egy forgatókönyvet készít magának, hogy követni tudja a színpadi játék menetét.
3. Átvitt értelemben: Végrehajtási terv, amely egy kiállítás tartalmának, rendezvény, műsor eseményeinek egymásutánját részletekbe menően megadja.
A kiállítás forgatókönyve szerint a festő életének korszakai egymást követik a termekben. A rendezvény forgatókönyve tartalmazza az ünnepi beszédek, versek és megszólaltatott zenék sorrendjét. A kialakított forgatókönyv biztosítja a rendezvény szervezett lebonyolítását.
Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.