Flotta szó jelentése
flotta (főnév)
1. Hajók nagy csoportja, amelyik közös feladat, működési terület, hovatartozás vagy közös irányítás, parancsnokság miatt egy egység.
A földközi-tengeri flotta fő kikötője Nápoly. A flotta egyik hajója külön feladatot kapott. Az ország kereskedelmi flottája a világ bármely részéről szállít árut.
2. Hajók összessége, egésze, amely egy ország minden hadi vagy kereskedelmi hajóját magába foglalja.
A 16. század végén a spanyol flotta Anglia ellen fordult. A magyar tengeri kereskedelmi flotta 1995-ben hat motoros hajóból állt.
3. Átvitt értelemben: Más járművek csoportja; személyautók vagy teherautók, buszok, repülők bármely csoportja, amelyik egy irányítás alatt együtt dolgozik, végzi a feladatát.
Az utazási iroda flottáját öt autóbusz alkotja. A légitársaság flottája háromszáz különféle repülőgépet foglal magában. A flotta egyik gépe éppen Budapestről Párizsba repül. A katonatiszt a légiflottánál szolgál.
4. Átvitt értelemben: Személyzet, aki a hajó- vagy más járműcsoport vezetésével, irányításával, kiszolgálásával, működtetésével foglalkozik.
A flotta büszke a csapatszellemére. A flotta nehéz helyzetben is megállja a helyét.
5. Átvitt értelemben: Előfizetői csoport, ami egy telefontársaságnál egy közös tarifacsomagba tartozókat fogja össze, akik egymással általában ingyen beszélhetnek.
A céges flottába mindegyik új alkalmazottat bejelentik. Vannak olyan egyházak, amelyek hívei egy flottába tartoznak.
Eredet [flotta < olasz: flotta < spanyol: flotar (úszik) < latin: fluito (lebeg) < fluo (folyik)]