Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Feudális szó jelentése

feudális (melléknév)

Feudális.jpg

1. Történelmi: Földbirtok alapú, hűbéri (társadalmi rendszer, hatalom, nemesség), ahol a földbirtokosok (az uralkodó osztály) a földbirtokuk nagysága szerint részesedtek a hatalomból.

A feudális társadalom fő termelési formája a mezőgazdaság volt. A legnagyobb feudális főúr a király volt, hatalmának teljében neki voltak a legnagyobb földbirtokai is.


2. Történelmi: A földbirtok alapú társadalmi rendszerre jellemző, azzal kapcsolatos (viszony, társadalom, úr, függőség, termelés, gondolkodásmód).

A feudális gondolkodás a földben látta az igazi értéket. A falvakban sokáig éltek a feudális viszonyok az emberek között. A feudális rendszer azért hívható hűbérinek, mivel a földbirtokos azért kapta a birtokot örökölhető tulajdonként, mert hűséggel tartozott annak, akitől (általában a királytól) kapta.


3. Átvitt értelemben: A tekintélyt előtérbe helyező (viszony, társadalmi helyzet); a rokoni kapcsolatokat, az ismeretséget előtérbe helyező (állapot, helyzet), amely emlékeztet a régi hűbéri viszonyokra.

A kevésbé polgárosodott társadalmakban ma is előfordulnak még feudális viszonyok. A pártvezér feudális vezetési stílust valósít meg, ahol a saját tekintélye a legnagyobb érv.


Eredet [feudális < latin: feudalis (hűbéri) < feudum (hűbéri birtok) < germán: fehu-od (fizető birtok) < faihu (vagyon)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)