Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Expressz szó jelentése

expressz (melléknév)

1. Sürgősen szállítandó és kézbesítendő (levél, csomag).

A nagykereskedelemmel foglalkozó vállalkozás expressz levélben értesítette ki az ügyfeleit az új akcióiról. Az expressz küldemények általában egy napon belül a címzetthez jutnak.


2. Gyorsan végrehajtott vagy sebtében véghezvitt (feladat, tevékenység).

Az expressz munkának általában magasabb díja van. Az szomszédos ország miniszterelnöke expressz látogatásra érkezett hazánkba.


Eredet [expressz < angol: express (expressz < különfutár) < francia: exprés (direkt, célirányos) < latin: expresse (határozottan) < ex- (ki-) + premo (nyom, szorít) < görög: brima (súly)]



expressz (főnév)

1. Gyorsvonat, amely csak néhány helyen áll meg az útja során.

A vállalat központjába érkező vidéki dolgozók a reggeli expresszel utaznak. Az expressz csak két helyen állt meg pár perce, ezért másfél óra alatt érkezett meg a Nyugati pályaudvarra.


2. Postai leggyorsabb szállítási mód a küldemények címzetthez való továbbítására.

Az internetes könyvesboltnál expresszel is lehet kérni a megrendelt könyv kiszállítását. Az expressznél az ügyfélnek többet kell fizetnie, mert az drágább.



expressz (határozószó)

1. Gyorspostai küldeményként, küldeménnyel vagy küldeményben feladottan.

A titkárnő a postára menő alkalmazottat arra kérte, hogy expressz adjon fel néhány levelet. Az expressz feladott levelekben azt is benne áll, hogy a címzett a válaszát is expressz küldje vissza.


2. Régies: Sürgősen, azonnal; minden további késlekedés nélkül; rögtön (elvégzett, nekikezdett munka, feladat).

Az ügyfél követelte, hogy ügyét expressz intézzék el. A szomszédos ország nagykövetét expressz hívták be a külügyminisztériumba.


Lezárva 7K: 2011. augusztus 17., 12:45





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)