Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Erkölcsi szó jelentése

erkölcsi (melléknév)

1. Az életviteli szabályokkal kapcsolatos, ezek összességére jellemző (dolog).

Korunkban sokan úgy gondolják az emberi magatartás már egyre kevésbé erkölcsi kérdés. Erkölcsi témában a vallások tanítása fontos lehet.


2. Az életviteli szabályok szempontjából tekintett (személy, dolog).

Az igazgató sorozatos tévedései miatt végül erkölcsi nulla lett, senki se vette komolyan. Az elnökjelöltet a sajtóban megjelenő rágalmak igyekeztek erkölcsi hullává tenni.


3. A nemi vonatkozásban elfogadott magatartással kapcsolatos, annak kívánatos módjával összefüggő, jónak tekintett (viselkedés, dolog).

A szerelemmel kapcsolatos erkölcsi problémákba sokszor belefutnak a fiatalok, de igazából nincs, aki útmutatást adjon nekik. A szeretkezésnek is van erkölcsi vonatkozása, például az, hogy okozunk-e vele kedvesünknek fájdalmat, vagy sem; illetve az is, hűségesek maradunk-e partnerünkhöz.


4. Nem anyagi eszközökkel, hanem mások lelkiismeretének felébresztésével, felelősségérzetének felkeltésével ható.

Az egyházán belül nagy a pápa erkölcsi befolyása. A szerelmesekre nagy erkölcsi nyomás nehezedett, amikor a vallásos szülők nem engedték meg, hogy a fiú házasságkötés nélkül a lányukkal töltse az éjszakát.


Eredet [erkölcsi < erkölcs + -i (melléknévképző)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 169 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)