Enciklopédia szó jelentése
enciklopédia (főnév)
1. Nagyszabású ismeretterjesztő könyv vagy könyvsorozat, amely a kor tudományos, technikai vagy művészeti ismereteit foglalja össze és ábécé szerint tartalmazza a benne levő szócikkeket.
A könyvtárakban nagy enciklopédiákat is találhatunk. Megjelent a legújabb csillagászati enciklopédia. A mérnöknek sokféle enciklopédia van a polcán. Ha valaminek utána akar nézni, akkor fellapozza az egyik enciklopédiát. A képen a híres „Encyclopaedia Britannica” első kiadásának (1771) címlapja látható.
2. Összefoglaló mű, amely egy meghatározott technika- vagy tudományterületről készül, illetve logikai rendszerben közli egy ismeretkör elemeit a lexikonnál átfogóbb, hosszabb, gyakran egész tárgyköröket összefoglaló cikkekben, esetleg ábécé szerint tartalmazza a szakterület szócikkeit.
Amikor az egyetemen tanuló vegyészhallgató nem érti az anyagot, a vegyészeti enciklopédiát veszi elő. A családfő karácsonyra kapott egy autós enciklopédiát, aminek nagyon örült.
3. Történelmi: Ismeretterjesztő könyvsorozat, amely Franciaországban jelent meg a kor tudományos és technikai ismereteit összefoglalva. 1751–1772 között jelent meg 28 kötetben, majd 1780-ig öt pótkötet és két képkötet egészítette ki. Munkatársai között találjuk a felvilágosodás nagyjait, így nagy szerepe volt a felvilágosodás eszméinek elterjesztésében.
Az nagy francia enciklopédiát annak idején még a francia király is megrendelte. Az enciklopédiából még van néhány féltve őrzött darab a múzeumban.
Eredet [enciklopédia < középmagyar: enciklopédia < görög: enkükliosz paideia (általános műveltség) < enkükliosz (teljes körű < körben) + paideia (oktatás < gyereknevelés) < paidosz (gyerek)]