Karácsonyi vásár

Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Ellenőrzés szó jelentése

ellenőrzés (főnév)

Check.jpg

1. Minőség utólagos vizsgálata. Annak a kiderítése és megállapítása, hogy egy termék, tudás, képesség tényleges tulajdonságai, bemutatott jellemzői megfelelnek-e az előírásoknak vagy az elvárásoknak, hogy szükség esetén megfelelően alkalmazható legyen.

A gyártósorról lekerült személygépkocsik gondos ellenőrzésen mennek keresztül. A tanuló tudásának az ellenőrzése a vizsga lényege.


2. Folyamat vizsgálata. Annak a vizsgálata, hogy egy folyamat, munka az előírásoknak, elvárásoknak megfelelően zajlik és a kívánt eredményt hozza.

A főnök néha lejön a futószalaghoz egy ellenőrzésre. Ellenőrzésül benézett az irodába: most éppen nem kávézott senki.


3. Eltérések keresése a normál állapothoz képest, amivel azt kutatják, hogy milyen összefüggés húzódik meg egy változás, jelenség, megnyilvánulás mögött, hogy azt megoldhassák.

Az orvos elvégezte a beteg testhőmérsékletének ellenőrzését, hogy lázas-e. A laborvizsgálat eredményére is ráfér az ellenőrzés.


4. Részletes átnézés; különös figyelemmel, minden részletre kiterjedő vizsgálat, hogy az addig észre nem vett vagy eltitkolt hibákat vagy visszaéléseket felderítsék és megszüntessék.

A főkönyvelő végzi a vállalati könyvelés ellenőrzését. A tanár feladata a dolgozatokban leírt számítások ellenőrzése.


5. Terület megszállva tartása; egy nagyobb terület fegyveres erővel birtoklása, uralása a korábbi békés rend helyett.

A határ menti területeket a katonaság tartja ellenőrzése alatt. Az ellenség átvette az elfoglalt város ellenőrzését.


Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.



Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 4 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)