Egyház szó jelentése
egyház (főnév)
1. Egy vallás híveinek szervezete, vagy szervezeteinek összessége, amely egy területen összefogja és biztosítja a hívek vallásos életét. Egy nagyobb földrajzi egység felett ellenőrző és irányító szervezetként hangolja össze a hitet terjesztő munkát és belső vallásos ügyeket. A felsőbb szervezetek őrzik a vallás hittételeit, a vallási gyakorlatok tisztaságát, emellett ezek nevezik ki az alacsonyabb vallási közösségek lelki és adminisztrációs vezetőit.
Az egyházak működésébe az állam nem avatkozhat be. Vannak olyan országok is, ahol az állam támogatásával egy egyháznak van kiemelt és kizárólagos szerepe, de ez figyelmen kívül hagyja a vallásszabadságot. Az egyházak szabadon működhetnek a demokratikus országokban. Minden embernek alapvető joga megválasztani és támogatni a saját egyházát.
2. A római katolikus vallás szervezete, ami úgy tekinti magát, mint a Jézus Krisztus alapította egyetlen szervezett keresztény vallási közösség. Élén Róma püspöke, a pápa áll. Székhelye a Rómán belüli (külön államként működő) Vatikán Város.
Az egyház mindig üldözte azokat, akik nem fogadták el a pápa irányítását, vagy az általa kijelentett hitigazságot. Az egyház hivatalos nyelve még ma is a latin.
3. Politika: Államilag támogatott szervezett vallási közösség, amely önkényes politikai megfontolások szerint kiemelt jogokat kap az állam területén létező más vallási közösségekkel szemben.
Az egyházak állami támogatása minden adófizető pénzéből történik. Az egyházak mellett az országban más megtűrt vallásfelekezetek is működnek, csorbult jogokkal.
4. Régies: Templom, vallási célokra emelt épület.
A király elrendelte, hogy tíz falunként legalább egy egyházat kell emelni. Azóta minden faluban épült egyház.
Eredet: A szó eredete elérhető az előfizetéses rendszerben.