Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Edzés szó jelentése

edzés (főnév)

Trainer.jpg

Erőssé tevés, ellenállóság javítása.

A kovács edzéssel teszi erősebbé az acélt. A rendszeres testmozgás a szív, az izmok számára is remek edzés.


További részletezés

1. Erősebbé tevés, gyakorlással nehezebb testi munkára, teherviselésre szoktatás, ellenállóbbá tétel.

Az úszó heti három óra úszás mellett minden nap hideg zuhannyal egészíti ki a teste edzését. A legjobb a heti háromszori edzés.


2. Sportolás irányítása, amikor egy szakember hosszabb időn át egy sportoló testmozgását irányítja, hogy az minél eredményesebb, erősebb, ruganyosabb legyen.

Az iskolai tornatanár mellékállásban végzi egy közeli klubban az edzést. A tornatanár összesen nyolc csapat edzését vezeti.


3. Jellem erősítése, tulajdonság fokozása. Nehézségek leküzdése, ami egy személyt kitartóvá, bátorrá, szívóssá tesz, aki tapasztaltabbá, értékesebbé válik.

Az őrmester szerint a katonaság a fiúk férfivá edzése. Az élet megpróbáltatásai egyben az ember edzését is jelentik.


4. Versenyre felkészítés; egy sportolóvak a sportág eredményes űzéséhez szükséges gyakorlatok végeztetése.

A csapat edzője naponta végez edzést az olimpiára készülő úszókkal. A világbajnokság előtt intenzív edzést végez a futballcsapat.


5. Műszaki: Acél keményítése. Az acél felforrósítása, majd hideg vízben, olajban hirtelen lehűtve az anyag kristályszerkezetének megváltoztatása, amitől sokkal keményebb, rugalmasabb lesz.

A fegyverkovács utoljára az edzést végzi el. A kovácsinas előbb elvégzi az edzést, utána fényesre csiszolja a felületét.


6. Műszaki: Ütésállóvá tevés. Üveg, porcelán anyagának hőkezelésével javítása, szívóssá tétele.

A herendi porcelánt edzés teszi tartósabbá, mielőtt elkészül az áru. A gépkocsik szélvédőjét edzéssel teszi sokkal erősebbé.





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)