Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Dialektika szó jelentése

dialektika (főnév)

1. Filozófia: Gondolkodási módszer, amely alkalmazásával a különféle fogalmakban levő feltételezett belső ellentétek felismerése után, azok magasabb rendűnek tekintett egyesítése, feloldása útján halad a gondolkodó előre.

A dialektikát a fizikai világra alkalmazva eljuthatunk a newtoni mechanika törvényeihez. A dialektika előretörése Hegel nevéhez kötődik, aki német filozófus volt (1770–1831).


2. Filozófia: Fejlődés magyarázata; a mozgásnak és fejlődésnek a valóság természetében rejlő feltételezett ellentmondáson, feltételezett ellentétes erők kölcsönhatásán alapuló indoklása, és így leírt folyamata.

A történelem dialektika alapú szemlélete vezetett el a marxizmushoz. A darwini evolúció elmélete a fajok eredetére alkalmazza a dialektikát.


3. Filozófia: Érvelési módszer; az ókori görög filozófiában az a módszer, amellyel a vitatkozó az igazságot az ellenfél érvelésében előforduló ellentmondások felderítése és feloldása útján állapítja meg.

A filozófus a dialektika segítségével bizonyította be igazát a nyilvános vitában. Attól, hogy az ellenfele rosszul érvelt, még nem biztos, hogy a dialektikával az igazsághoz jutott el. A középkorban a dialektikát a keresztény hit védelmében alkalmazták a teológusok.


Eredet [dialektika < görög: dialektiké tekhné (a vitatkozás művészete) < dialegomai (megvitat) < dia- (át, keresztül) + lego (beszél)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 42 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)