Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Bolgár szó jelentése

bolgár (melléknév)

Bolgár.jpg

1. Kelet-Balkán (nép, személy). A Fekete-tenger partjánál a Balkán-félszigeten élő (személy, nép, csoport), Romániától délre, Görögországtól északra és Szerbiától és Macedóniától keletre levő földrajzi területen levő országban lakó (személy).

A bolgár emberek kedvesek, vendégszeretők. A bolgár nép csatlakozott az Európai Unióhoz.


2. Kelet-Balkánon élőkre jellemző, velük kapcsolatos, hozzájuk tartozó, onnan származó.

A bolgár népviselet nagyon színes. A bolgár vallás az ortodox kereszténység.


3. Kelet-Balkánon beszélt, délszláv (nyelv). Az eredeti nyelvük azonban nem ez volt, hanem az ősbolgár néven ismert hun eredetű nyelv. Az áttelepülésüket a tatárjárás, a nyelvváltást pedig a nép mai területre való letelepedését követő ortodox (pravoszláv) hittérítés okozta.

A bolgár nyelvet körülbelül tízmillióan beszélik. A bolgár nyelvű írás az oroszhoz hasonló cirill ábécé betűiből áll.


Eredet [bolgár < szláv: Bolgar (bolgár) < ősmagyar: bulgár, bolgár (bolgár, a legészakibb hun törzs neve < „volgai, folyóparti”) < volga, volgum (folyam) < volgjag, folyag (folyik)]
Megjegyzés: A Volga ősmagyar neve „Etel” volt. Lásd még: onogur, Magna Hungária



bolgár (főnév)

1. Bolgárok: Délszláv nyelvű nép, ehhez a néphez tartozó csoport. A Balkán-félsziget keleti részén, az Al-Dunától délre a Fekete-tengerig lakó, ázsiai származású, délszláv nyelven beszélő nép.

A bolgárok hazája hegyes-völgyes ország. A bolgárok közül sokan Magyarországra is elvándoroltak és itt letelepedtek.


2. Történelmi: Ősbolgárok: Hun nyelvű nép a népvándorlás korából, amely a Volgánál, majd az Al-Dunánál lakott.

A bolgárokkal a magyarok is kapcsolatban voltak. A bolgárok a mai Bulgária népessége csupán egy részének az ősei, mivel a mai nép már erősen keveredett az itt élő szlávokkal és a megérkezésükkor már itt élő trákokkal.


3. Délszláv személy ennek (1) a népnek egy tagja, főleg férfi.

A középkori török hódításokkal sok bolgár menekült Magyarországra már a 14. században. A honfoglalásunk korában is sok bolgár élt Erdélyben, mert az a föld akkor az északi bolgár határvidékhez tartozott.


Lezárva 7K: 2011. április 19., 09:06





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)