Biztat szó jelentése
biztat (ige)
Rábeszélni igyekszik, hogy elkezdje azt tenni, amit elvárnak tőle, mert a rábeszélő azt gondolja, hogy a személynek jó lesz.
Az ügyvéd nagy lelkesedéssel biztatta az igazgatót a szerződés aláírására. A tanár tanulásra biztatja a lemaradó tanulót.
Eredet [biztat < bíz + -tat (igeképző)]
További részletezés
1. Reményt keltve buzdít, kitartásra ösztönöz egy tevékenységben, amely már folyamatban van, és a biztató lehetőséget lát arra, hogy a másik sikert érjen el benne.
A szurkolók lelkesen biztatták a kedvenc futballcsapatukat. A lóversenyen a szerencsejátékos kiabálva biztatja azt a lovat, amelyikre fogadott.
2. Előnyt beígér, kilátásba helyez, mert úgy gondolja, hogy ezért majd megteszi neki a másik a kért dolgot.
Az anya balatoni nyaralással biztatta a gyerekét, hogy szorgalmas legyen. Az apa egy motorkerékpár ígéretével biztatta a fiát a sikeres érettségire.
3. Vezetés ellen hangol; indulatok felkeltésével egy (társadalmi) rend, kormányzási, vezetési mód, rendszer ellen hangulatot kelteni igyekszik, illetve másokat a rend, kormányzat, vezetés érdeke ellen irányuló cselekvésre bujtogat.
Az elégedetlenkedő alkalmazott a vállalat vezetése ellen biztatja a többieket. Az ellenzék a kormány ellen biztatja a népet.
4. Gyorsabb mozgásra késztet személyt, állatot; sürget.
A kalauz kézmozdulatokkal biztatja a vonatra felszálló utasokat, mert mindjárt indul a szerelvény. A kocsis az ostorával biztatja a lovakat.
5. Népies: Jobb kedvre derít egy szomorú személyt. Bánatot enyhít megnyugtató vagy reményt keltő szóval; vigasztal.
Az anya biztatja a csalódott lányát, akit elhagyott a fiúja. Az edző biztatja a csapatot a vereség után.
Nyelvtani adatok
Kifejezés
Biztatja, mint cigány a lovát – (szorult helyzetében előnyt ígér).
Lezárva 7K: 2011. április 13., 23:07