Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Belügy szó jelentése

belügy (főnév)

1. Egy közösség saját állapota, amely a belső életét tükrözi. Egy ország, nép vagy más emberi közösség, intézmény saját helyzetére, gazdasági, társadalmi, politikai és működési rendjére vonatkozó dolog, illetve ennek intézése; az ilyen dolgokra vonatkozó közösségi feladat.

A sok tüntetés az ország belügyét tükrözi. A belügyért alapvetően a kormány felelős. Az egyetem nem enged beavatkozást a belügyeibe.


2. Egy közösség saját szabályai, amelyek a közösségen belül érvényesek, és szabályozzák a közösséget alkotó csoportok és egyének kapcsolatát, életét. Egy ország, nép vagy más emberi közösség, intézmény saját hatalmi vagy irányítási rendszere, a saját szabályai és módszerei a közös élet vagy működés kezelésére.

Az egyetem belügyét az intézmény tanácsa határozza meg. A kormányzati módszerek megváltozása az ország belügyét is megváltoztatja.


3. Átvitt értelemben: Személyes intézkedési kör, amit más ember nem irányíthat, és ami csak az illető dolgaira, körülményeire, fennhatóságára vonatkozik.

A dohányzás addig belügy, amíg a füstje másokat nem zavar. A törvény szerint a saját számítógépen tárolt zene az ember belügye, amíg nem adja el pénzért.


4. Szleng, politika: Kormányzati szerv, minisztérium, amely az ország közigazgatását, rendőrségét irányítja. Lásd: belügyminisztérium.

A kormányfő új minisztert nevezett ki a belügy élére. A belügyhöz tartozik az országos árvízvédelem megszervezése.


Eredet [belügy < bel- (melléknévi előtag + ügy]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)