Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Béklyó szó jelentése

(Béklő szócikkből átirányítva)

béklyó (főnév)

Béklyó.jpg

1. Mozgást korlátozó eszköz. Egy rövid lánc két végén levő (rendszerint kulccsal zárható) vasbilincs, vagy kötélből, lószőrből, vesszőből font kettős hurok; a futás megakadályozására a legelő ló két első lábára, vagy egymás mellett legelő két ló egy-egy lábára csatolják.

A kocsis bement a csárdába, mert miután kifogta a lovait a hintó elől és kitette őket béklyóban legelészni, nyugodt lehetett abban, hogy nem fognak messzire elkóborolni. Az ebéd után aztán levette a béklyót a lovakról és visszavezette őket a fogathoz.


2. Átvitt értelemben: Erőszakos korlátozás, visszatartás a szabad cselekvéstől, a szabad akarat megnyilvánulásától.

A szigorú tengerészfegyelmet a 18–19 században embertelen béklyókkal tartották fenn a vitorlás hajókon. A rabszolga életét béklyók között élte le.


3. Átvitt értelemben: Akadályozó körülmény, megkerülhetetlen tény, amely megszabja azt, hogy egy személy vagy csoport csak bizonyos dolgokat tehessen meg, bizonyos módon cselekedjen; megkötöttség.

Az adóteher nagy béklyót köt a mai vállalkozókra. Az adósság béklyója nem csak a családokat, hanem az államot is korlátozza a szabad gazdálkodásban.


4. Régies: Mozgáskorlátozó eszköz, amely megakadályozza azt, hogy egy rab a kezét vagy a lábát rendesen tudja használni, gyorsan haladhasson, elszökhessen; bilincs, rablánc.

Az elfogott emberre feltették a béklyót, és elvezették a cellájába. A rab lábán minden lépésnél megcsörrent a béklyó, ahogy ment.


Eredet [béklyó < ómagyar: béklyó, béklő, békó (béklyó) < ősmagyar: bigak, bighau, bughú (zár) < dravida: biga, vígam (lakat < gyűrű) < víkku (kötöz)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)