Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

„Nyelvtan” változatai közötti eltérés szó jelentése

 
 
14. sor: 14. sor:
 
== További részletezés ==
 
== További részletezés ==
  
'''1.''' A nyelvtan a '''nyelvhasználati módok rendszerbe szedett leírása''', ahogyan a szavakat egy bizonyos nyelvben használjuk. A nyelvész kategóriákba csoportosítja a hasonlóképpen használt szavakat, majd megfigyeli a szabályokat, amik leírják, hogyan viselkednek az egyes szócsoportok. Csupán az ésszerű használat lehet szempont abban, hogy milyen szabályokat állít fel, és hogyan fogalmazza meg a szabályokat. A nyelvész bármilyen célszerű módon osztályozhatja az anyagot, viszont nincs joga azt állítani, hogy bizonyos formák elfogadhatatlanok, csak mert ezek nem férnek bele az általa kitalált rendszerbe.  
+
'''1.''' A nyelvtan a '''nyelvhasználati módok rendszerbe szedett leírása''', ahogyan a szavakat egy bizonyos nyelvben használjuk. A nyelvész kategóriákba csoportosítja a hasonlóképpen használt szavakat, majd megfigyeli a szabályokat, amik leírják, hogyan viselkednek az egyes szócsoportok. Csupán az észszerű használat lehet szempont abban, hogy milyen szabályokat állít fel, és hogyan fogalmazza meg a szabályokat. A nyelvész bármilyen célszerű módon osztályozhatja az anyagot, viszont nincs joga azt állítani, hogy bizonyos formák elfogadhatatlanok, csak mert ezek nem férnek bele az általa kitalált rendszerbe.  
  
 
''A különböző iskolák kissé eltérő '''nyelvtan'''okat oktatnak. Némelyik '''nyelvtan''' túlságosan bonyolult és teljesen használhatatlan, sőt hazugságokat próbál a nyelvhasználatra kényszeríteni.''
 
''A különböző iskolák kissé eltérő '''nyelvtan'''okat oktatnak. Némelyik '''nyelvtan''' túlságosan bonyolult és teljesen használhatatlan, sőt hazugságokat próbál a nyelvhasználatra kényszeríteni.''

A lap jelenlegi, 2019. február 20., 12:12-kori változata

nyelvtan (főnév)

Grammar.jpg

Azok a szokások, ahogyan a szavakat használjuk. A nyelvtan a nyelv része: a szavak rendje. Nyelvtannak nevezzük azokat a megegyezéseket, elvárásokat, amelyek szerint a szavakat együtt használjuk, összekapcsoljuk vagy megváltoztatjuk azzal a céllal, hogy ezek együtt, megérthető formában gondolatokat juttassanak el más személyekhez.

A nyelvtan a szavak összefüggéseit mutatja meg. A szavak használatának módjából, a szavak sorrendjéből olyan dolgokat érthetünk meg, amelyeket a szavak nyelvtan nélkül önmagukban nem fejeznek ki. A nyelvtan a könnyű és pontos megértést segíti. Ha könnyebben és pontosabban akarod érteni, amit mások mondtak, akkor érdemes alaposan ismerned azokat a szokásokat, ahogyan a szavakat használjuk, más szóval: a nyelvtant. Egy idegen nyelv tanulása során nem akkor tudod a nyelvtant, ha szabályokat vagy nyelvészeti szakkifejezéseket magoltál be, hanem akkor, ha alaposan begyakoroltad a mondatok és szavak használatát. Ha nem használnánk nyelvtant a beszédünk vagy írásunk során, akkor az emberek nehezen értenék, amit mondunk vagy írunk. A nyelvtani megegyezések alapos ismerete segít eligazodni az olyan esetekben, amikor első hallásra nem világos, hogy a beszélő vagy író személy mire használt egy szót: mit akart kifejezni.


Eredet [nyelvtan < nyelv + tan]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 331 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)