Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Korrupció szó jelentése

A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsoltti (vitalap | szerkesztései) 2021. december 29., 15:12-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

korrupció (főnév)

1. Megvesztegetés ténye a gazdasági, politikai, hivatali életben, amikor egy (magas rangú) állami hivatalnokot, hatósági személyt vagy gazdasági, politikai döntéshozót ígéretekkel, ajándékokkal, pénzzel, szívességgel megvesztegetnek, lefizetnek jogtalan előnyök érdekében.

A vállalkozás korrupcióval jut állami megrendeléshez. A vállalat korrupcióval próbálja elkerülni a bírságot.


2. Az erkölcsi züllöttség egy közösségben, társadalomban. A megvesztegetés elterjedt gyakorlata és lehetősége, amikor ígéretekkel, ajándékokkal, pénzzel, szívességek megtételével erkölcsileg helytelen vagy törvénytelen helyzetek következményei alól ki lehet bújni, illetve jogtalan előnyökhöz lehet jutni. Becstelen állapot, amikor a megvesztegethetőség általánosan elterjedt egy közösségben, társadalomban.

A korrupció ellen a társadalom erkölcsi szintjének növelésével lehet harcolni. A korrupció egy társadalmi tünet, aminek a pénz és hatalom áll a hátterében.


3. Erkölcsi romlottság, züllöttség, amely a közösség, társadalom anyagi érdekeit sérti, gazdasági, pénzügyi működését ássa alá.

A korrupció aláássa egy ország gazdaságát. A korrupció miatt nő az infláció, és megszűnik a bizalom egy ország és lakói iránt.


Eredet [korrupció < latin: corruptionem (megrontás) < corruptus (elrontott) < con- (meg) + rumpo (tör, szakít)]

Figyelem! A szó összes jelentésének leírását, ami még 7 szót tartalmaz, az előfizetéses WikiSzótár.hu-ban érheted el.

 WikiSzótár.hu előfizetés





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)